ספיגת טאקוונדו וספיגת חמצן מקסימלית (VO2max)

/
/
/
188 Views

[ad_1]

מאמני טאקוונדו רבים מתמקדים בתרגילי החיזוק המזניחים את גורם צריכת החמצן והצריכה הנכונה שלו. צריכת החמצן והאספקה ​​הנכונה שלו לשרירי האימון הם גורם הכרחי לחיזוק הגוף. יתר על כן, ישנם מספר גורמים נוספים כגון צריכת חמצן עם תפקוד נשימתי תקין והפרשת פחמן דו חמצני בהתאם. הוצאה אנרגטית צריכה להיות ביחס לעצימות התרגיל. גורם נוסף שחשוב מאוד הוא לשמור על רמת הדם הלקטטית של הדם, אשר בדרך כלל נוצרת כתוצאה מנשימה אנאירובית של התאים כדי לייצר אנרגיה כאשר כמות החמצן הנכונה אינה זמינה. היכולת של ספורטאי להציג תוצאות טובות תלויה מאוד באימון הכוח.

מקובל לראות שכל מאמני הטאקוונדו אינם מסוגלים להציג תוצאות שוות, בעיקר מכיוון שגופם אינו מסוגל לייצר כמויות אנרגיה גבוהות בתנאי לחץ גבוה. הסיבה העיקרית היא כי קיים חוסר פיתוח של מערכות אירוביות ואנאירוביות שלהן לייצור אנרגיה. מאמני טאקוונדו חסרי ניסיון או לא משכילים אחראים לפגם זה מכיוון שלפעמים הם מתאמנים יתר על המידה ובמקרים אחרים מתאמנים ספורטאי. עקביות באימונים חשובה מאוד על מנת לספק לגוף מערכות טובות לייצור אנרגיה.

כאשר אדם מבצע פעילות גופנית קלה, המערכת האירובית שלו פעילה ונצרך חמצן לייצור אנרגיה. במקרה של ביצוע תרגילים כבדים, ביקוש האנרגיה של הגוף גדל והגוף תלוי בעיקר במערכת האנאירובית בכדי לקבל אנרגיה. זו הסיבה העיקרית מדוע קצב הנשימה עולה עם העלייה בעוצמת האימון. הגוף מנסה לייצר את כל האנרגיה מאמצעים אירוביים אך כאשר חוצים גבול מסוים, מטבוליזם אנאירובי הופך למקור האנרגיה העיקרי וחומצה לקטית מיוצרת בדם, ומכאן מגבירה את חומציות הדם.

מחקרים הראו שספורטאים עם צריכת חמצן של 60-65 מ”ל/ ק”ג/ דקה וספורטאים עם צריכת חמצן של 55-60 מ”ל/ ק”ג לדקה יכולים לבצע תרגילים במיטבם. אדם בעל מערכת אירובית חזקה יכול לבצע תרגילי כוח טוב יותר מאנשים אחרים. זאת, מכיוון שהנשימה האירובית מייצרת כמויות אנרגיה גבוהות בהשוואה לנשימה אנאירובית.

תוכנית האימונים הטובה ביותר לספורטאי היא לאמן את עצמו במשך 30-45 דקות ברמה אירובית, במשך 20-45 דקות ברמה אנאירובית, ותרגילי אינטרוולים צריכים להיות לפחות 45 שניות עד 3 דקות. ניתן לבצע פעילות אירובית על ידי ריצה קלה או רכיבה על אופניים. תרגילים אנאירוביים כוללים אימון ריצה וטאיקוונדו.

ניתן להגדיל או להקטין את משך ועוצמת התרגילים הללו בהתאם למשקל, למין ולרקע של המתחרה.

[ad_2]

Source by Markku Parviainen

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.winxtr.com All Rights Reserved