ההבדל בין קרטה לקונג פו

/
/
/
234 Views

[ad_1]

עבור אנשים רבים, במיוחד אלה שאינם מכירים אומנויות לחימה, נשאלת לעתים קרובות השאלה מה ההבדל בין קראטה לקונג פו. כשצופים במישהו שעושה מהלכים שונים, העין הבלתי מאומנת תתקשה לדעת איזה סגנון אותו אדם עושה. אפילו אלה שהם רק מתחילים עשויים לפעמים להתבלבל לגבי הסגנונות השונים עד שחשיפה נוספת אליהם תגלה עד כמה הם באמת שונים.

מבחינה היסטורית, האנשים החיים באיים אוקינאווה שמדרום ליפן נחשפו לאמנויות לחימה סיניות בשל הקרבה לסין. עם הזמן, האוקינאוואנים והיפנים פיתחו סגנונות משלהם המכונים כיום קראטה מההשפעה המקורית של סגנונות סיניים. למרות ששניהם משתמשים בטכניקות דומות רבות, לרוב סגנונות הקונג פו יהיו בדרך כלל מגוון יותר של טכניקות בהשוואה למערכות קראטה. זה כמעט כמו שהיפנים ייעלו את מספר הטכניקות ממערכות סיניות לפיתוח קראטה. היפנים גם שינו את אופן ביצוע הטכניקות בקראטה ככל שהפכו לינאריות יותר. הדבר ניכר במיוחד בצורות או בקטות (רצף מסורתי של מהלכים קבועים) שבהן מתבצעות טכניקות קראטה עם תנועות חדות בעלות תנועות עצירה מובנות.

בצורות קונג פו, תנועות כרוכות בשימוש בטכניקות מעגליות יותר, במיוחד בידיים. תנועות מעגליות אלה מעניקות לצורות אלו מבט חינני ויזואלי יותר, כפי שנראה כי טכניקות זורמות מאחת לאחרת. יש פחות עצור וללכת עם רוב הסגנונות הסיניים. זו הסיבה שאמני לחימה מסוימים, במיוחד בצפון אמריקה, מתייחסים לעתים קרובות לקונג פו כסגנונות “רכים” ואילו קראטה וטאקון הם סגנונות “קשים”. אין זה אומר שסגנונות קשים כמו קראטה או טאה קון הם אומנויות לחימה חזקות יותר מסגנונות רכים. המונח ‘רך’ קצת מטעה מכיוון שהכוח ממהלכים מעגליים מוסתר לעתים קרובות. מהלכים מעגליים יכולים לייצר כוח לא פחות מהלינארי הנמצא בסגנונות קשים. רוב צורות הקונג פו בדרך כלל גם מורכבות וארוכות יותר משאר צורות הקראטה. בעיני רוב, צורה בסגנון רך תיראה הרבה יותר אקזוטית ואילו צורת קראטה תסתכל יותר קדימה מבחינת טכניקות. מעניין לציין שישנם סגנונות קראטה כמו גוג’ו שיש בהם לא מעט טכניקות מעגליות. סגנונות קמפו נחשבים לכלאיים של טכניקות סיניות ואוקינאווניות עם טכניקות מעגליות וגם לינאריות. ישנם גם סגנונות קונג פו רבים יותר בהשוואה לקרטה.

כלי נשק של אומנויות לחימה נמצאים בסגנונות קונג פו וקראטה כאחד, אך בכל מערכת משתמשים במערכות נשק שונות. בדומה לצורות היד הריקה, גם הקאטה עם כלי הקרטה לינארית יותר בהשוואה לאלה עם נשק קונג פו שיש להם תנועות מעגליות יותר. כצפוי, יש מגוון הרבה יותר של נשק סיני שונה מזה שנמצא בסגנונות הקראטה היפניים.

באופן מסורתי, מתרגלים בקראטה לובשים מדים לבנים הנקראים ג’י הכוללים את הדף החופף דמוי הקימונו. בתי ספר פחות מסורתיים כמו אלה שבצפון אמריקה יאפשרו מדים צבעוניים. חגורה צבעונית תהיה נקודת הסיום לג’י עם כמובן החגורה השחורה לדרגים ברמת המדריך. רוב הזמן ובמיוחד בתוך סטודיו דוג’ו, מעצבי קראטה לא ילבשו נעליים במהלך האימון. רוב מעצבי הקונג פו ילבשו מדים למראה שונה מאוד המורכבים מחולצות עם כפתורים סיניים בסגנון “צפרדע” ולא חזיתות חופפות כמו צמרת הקרטה ג’י. המדים יכולים להיות שחורים או מגוון צבעים עם בדים בהירים יותר לעתים קרובות כגון סאטן ונעליים. אומנויות הלחימה הסיניות האקרובטיות המודרניות של וושו יכולות להכיל מדי סאטן עם צבעים בהירים רבים ושונים. בבתי ספר רבים של קונג פו משתמשים בחולצות טריקו ובמכנסי שקיות כמדים. אבני צבע בצבע סאטן נלבשים לעתים קרובות כדי להצביע על דרגת סטודנטים, אך למעשה זהו יותר סגנון צפון אמריקאי מכיוון שרוב בתי הספר לאמנויות לחימה סיניים באסיה אינם מציגים דירוג במדים.

בסך הכל, יש מגוון רחב יותר של טכניקות, סגנונות, נשק ומדים שנמצאים במערכות הקונג פו הסיניות בהשוואה לקראטה. עם זאת, אין זה אומר שמערכת או סגנון אחד של אומנות לחימה עדיפים על מערכת אחרת. הם פשוט שונים ולפי המתבונן זה יכול להגיע להעדפה אישית. חלק מעדיפים קונג פו וחלק מעדיפים קראטה. כמה אמני לחימה שאפתניים המעוניינים בחינוך מעוגל היטב מתרגלים את שני הסגנונות.

[ad_2]

Source by Clint Leung

Leave a Comment

Your email address will not be published.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.winxtr.com All Rights Reserved